reklama

ETA bude mať o rok 50. výročie vzniku

Keď som si včera prečítal krátku správu o tom, že "bývalého vojenského veliteľa ETA Ibona Fernándeza Iradiho odsúdili vo Francúzsku na 30 rokov väzenia", len som sa usmial. Predstavil som si titukly v tamojších novinách. V Španielsku som žil päť rokov, a správy typu: "Polícia rozložila organizáciu ETA a zatkla členov vedenia" som tam čítal pravidelne aspoň každý štvťrok. Nie, členov ETA osobne nepoznám, ale s ich sympatizantmi som sa stretol viac krát. Pri čítaní správ, ako tej včerajšej, si spomeniem práve na ich argumenty. Tie, o ktorých sa v tlači veľmi nepíše.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

"Ahoj pekné dievča!" sa po španielsky povie "Hola chica guapa!".
V baskickom jazyku je to "Kaixo nezka polita!".
Podobnosť týchto jazykov je ešte menšia, ako medzi slovenčinou a maďarčinou.
Baskický jazyk je považovaný za jeden z najstarších v Európe, a dodnes sa poriadne nevie určiť jeho pôvod. S románskymi jazykmi nemá nič spoločné, takisto ako Baskovia nemajú veľa spoločného so Španielmi.
Majú ale smolu. V 40 miliónovom Španielsku ich je len niečo cez 2 milióny, a preto ich snaha o autonómiu zdá sa nemá šancu.

O svoju samostatnosť sa snažia desaťročia, neúspešne. Španielsko už desaťročia ich snahu úspešne ignoruje a sabotuje. V tomto prípade je úplne jedno, či bol na čele krajiny diktátor Franco, ľavicová vláda Felipe Gonzaleza, pravicová vláda Jose Maria Aznara, alebo opäť ľavicová vláda Zapatera. Ich pokrytectvo dosahuje vrchol najmä vtedy, keď všetci svorne deklarujú právo na sebaurčenie, napríklad pre Kosovo, ale v prípade domácich Baskov je z ich strany počuť akurát hrobové ticho.
Aj napriek faktu, že 79% obyvateľov Baskicka by referendum o autonómii prijalo , zdá sa, že nič podobné nehrozí.
Nechcem tu riešiť hypotézy, ako by dopadlo, či by nadpolovičná väčšina bola za osamostatnenie, a či by to pre Baskicko malo pozitívny vplyv. Referendum by ale bolo ideálne, aby potvrdilo, prípadne vyvrátilo zmysel existencie separatistickej organizácie ETA. Strach Španielska, že o svoju bohatú provinciu príde, je ale zrejmý, a tak môžu Baskovia o referende naďalej iba snívať.

Konkrétna podpora, ktorú má ETA od domácich sa dá vyčísliť len ťažko. Niečo napovie politická strana Batasuna, považovaná za jej politickú odnož. Tá mala vo voľbách v Baskicku zhruba 20%-nú podporu.
V roku 2002 pravicová vláda J.M.Aznara v parlamente presadila tzv. "Zákon o stranách", čím sa im podarilo stranu Batasuna zakázať a prakticky eliminovať (dôvod - dodnes nepreukázané spojenie s ETA. Batasuna je dnes politicky činná v susednom Francúzsku).

ETA vznikla v roku 1959, ako študentské hnutie odporu voči vojenskej diktatúre generála Franca. Počas diktatúry mala veľkú podporu obyvateľstva aj kvôli tomu, že Franco zakázal používať baskický jazyk, a prenásledoval všetkých, ktorí zákaz porušovali. Výslekom je celá jedna generácia ľudí, ktorí sú hrdí Baskovia, ale paradoxne nevedia baskicky písať ani rozprávať.
*

V Baskicku som bol veľa krát. Na pracovných cestách, na výletoch, na návšteve u známych. Bilbao, Donostia/San Sebastian, Renteria, Barakaldo, Bermeo.
Fantastické miesta, milí ľudia, skvelé vína a gastronómia.
Práve pri tom víne sa dozviete, že bývalý priateľ vašej spolusediacej je práve v base, že večer bude v kultúrnom dome beseda s politickým väzňom, ktorý po 18 rokoch vyšiel na slobodu, alebo že v neďalekej dedine práve zvolili za starostu chlapíka, ktorý sa takisto vrátil z basy. Tam sa dostal pred rokmi, ako člen komanda ETA.

Veľký rozdiel si všimnete ešte v jednom.
Zatiaľ čo celé Španielsko pozerá v televízii mozog vymývajúce programy, prípadne piatkové TV show o ôsmej večer, v baskickej televízii sa horlivo diskutuje.
O politike, o autonómii, o ETA, o brutálnych policajných zásahoch proti demonštrantom, o legálnosti zakazu politickej strany Batasuna..
Bohužiaľ, zbytok monarchie je o podobné debaty ukrátený, a TV mu posúva televízny odpad. Informácie o situácii v Baskicku sa k spokojným Andalúzanom, alebo Madridčanom dostanú len vtedy, keď pred ich policajnou stanicou ETA vyhodí do vzduchu auto, prípadne zastrelí politika pravicovej Ľudovej strany.

Pred výbuchom ETA väčšinou zatelefonuje do miestnych novín, a oznámi niečo v zmysle
"O 15:00 vybuchne bomba na parkovisku pri letisku".
Podľa novinárov mal práve šéf Ľudovej strany Aznar zvláštnu taktiku. Domnievajú sa, že nariadil "pozdržať" odstránenie avizovanej bomby, a tým, že k výbuchu došlo, potom u neinformovanej časti obyvateľstva získaval svojou agendou proti Baskom politické body .

Veľkým škandálom bolo odhalenie komanda GAL , pôsobiaceho v rokoch 1983 až 1987, ktorému sa dokázalo 27 mŕtvych. Išlo o tzv. "protiteroristickú oslobodzovaciu jednotku", ktorá nezákonne unášala a následne vraždila ľudí, o ktorých predpokladali že sú členmi alebo sympatizantmi ETA. V neskôr potvrdených prípadoch sa dokázalo, že šlo aj o nevinných ľudí, ktorých GAL zavraždil, ale s ETA nemali nič spoločné. Jednotku GAL a jej praktiky odhalili investigatívni novinári denníka El Mundo. Za jej organizovanie bol na 10 rokov odsúdený aj vtedajší minister vnútra Jose Barrionuevo, ako aj ďalší vysokí funkcionári polície, a ministerstva vnútra.

Ďalší zaujimavý fenomén, ktorý vláda a tajná polícia proti mladým Baskom použila, bolo úmyslené "rozmiestnenie" heroínových dílerov v baskických mestách v 80-tých rokoch. Išlo o pokus podlomiť a rozložiť aktívnu mladú populáciu, avšak tento pokus skončil hneď potom, ako dílerov drog začala fyzicky eliminovať samotná ETA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

O spôsoboch, ktoré španielska polícia proti zadržaným Baskom používa netreba pochybovať. Stačí si pozrieť fotografie. Pred zadržaním, a pár dní po vyšetrovacej väzbe. Ako sa mučilo za frankizmu, tak sa mučí aj dnes. (link).
*

Počas piatich rokov, kedy som v Španielsku žil, som si správy o "rozložení vedenia ETA" naozaj čítal každý štvrťrok. Pre nezainetresovaného pozorovateľa to bola skôr tragikomická snaha neschopnej španielskej polície dokázať ako si s problémom vedia poradiť.
Nevedia, a nikdy nevedeli.

V roku 1973 ETAuskutočnila atentát na admirála Carrera Blanca. Išlo o blízkeho Francovho spojenca, ktorého sám diktátor určil v prípade smrti svojím nástupcom. Jeho obrnený automobil preletel ponad kostol a pristál na druhom poschodí budovy oproti.Keď mi počas služobnej cesty pred pár rokmi na mieste činu akciu ETA opisoval plukovník španielskej armády, nechcel som veriť že je to možné.Zoznam atentátov je dlhý, spôsoby boja, financovania a organizácie sú tiež zaujimavé, ale toto som opisovať nechcel.

Skôr ma zaráža, ako je možné, že štát, resp. Španielska monarchia už takmer 50 rokov bojuje s jednou skupinou, ktorú nikdy neporazila, a vyzerá to že ani neporazí, a napriek tomu stále pokračuje vo vojenskom/policajnom riešení, namiesto politických rokovaní.
Námietky, že s ETA sa nedá rokovať mi pripadajú smiešne. "Tregua", alias dohoda, bola dohodnutá už viac krát, a boli aj roky bez atentátov. Potom, čo rokovania zlýhali, alebo sa neposúvali nikam, ETA opäť nastúpila na starú cestu.
Skôr sa zdá, že pre niektoré politické strany je jej existencia dokonca prínosom. Niečim, na čom môžu stavať svoju predvolebnú agendu a ohlupovať neinformovaných španielskych voličov z iných provincií.
*

Zaujimavé porovnanie som si prečítal v diskuii k článku o väzení pre Ibona Fernándeza Iradiho.
Zatiaľ čo tento vojenský šéf separatistickej organizácie ide na 30 rokov do basy, jeho kosovský "kolega", Hashim Thaci, svojho času tiež šéf polovojenských jednotiek UCK útočiacich na srbské jednotky a civilné obete, je dnes premierom. Za hlasitej podpory "superveľmocí" sa práve očakáva, ako v najbližších dňoch pompézne vyhlási nezávislosť Kosova.
Zvláštna je ta demokracia, aj ten meter.
*

Čím viac toho o ETA viem, tým som zmätenejší. Jasný názor naozaj nemám.

Keď som pred pár rokmi v jednom squate v Barcelone pil kalimotxo s nejakými Baskami, priamo od nich som sa dopočul niečo, čo ma núti na celú situáciu pozerať inak. Aj to je vlastne dôvod, prečo sa len trpko pousmejem, keď si prečítam, že ďalší člen ETA je vo väzení. Rozprávali mi o tom, že len v španielskej časti Baskicka je do 10 000 mladých radikálov čakajúcich len nato, kedy ich ETA zavolá do svojích radov, a budú môcť stať členmi nejakého komanda.
Podľa toho čo viem, komandá ETA nemajú viac ako troch, štyroch členov. Z desať tisíc ľudí tých kománd teda bude požehnane. Pre španielsku políciu a politikov neschopných situáciu riešiť inak ako policajnými represiami to naozaj nie je najlepšia výhliadka.



Jan K. Myšľanov

Jan K. Myšľanov

Bloger 
  • Počet článkov:  142
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSFT s.r.o.videoblog2008200720062005s OKS na večné časy a nikdy inzúrivá fikcia

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu