Nespravodlivý svet a Modrí Khméri

Autor: Jan K. Myšľanov | 18.12.2007 o 22:21 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1850x

Paralelepípedo je jedno z najdlhších slov v portugalskom jazyku. Dá sa preložiť ako „rovnobežnosten“ - štvorboký hranol, ktorého podstavou je rovnobežník. Ďalší význam je aj aj "dlažobná kocka". O tom našom, slovenskom „Hranolovi“, je tu na blogu SME kopec článkov každý deň (a vidím to tak, že bude minimálne ešte dalších 6 a pol roka), ale… Štvorboký hranol!? Dlažobná kocka to je tá klasická. Niekedy z nej stavali cesty, a tá kocka sa dnes dá z tej cesty celkom ľahko vybrať a použiť. Napríklad keď sa práve nachádzate v nejakej demonštrácii, a máte silnú potrebu hodiť si. Asi jeden z dôvodov, prečo tie kocky postupne nahrádza asfalt. Nie, nejdem tu dávať múdre rady k manifestáciam, ani tu nezverejním návod, ako sa vyrába molotov koktail.

no čo, cítite ten tik?no čo, cítite ten tik?
*
Dlažobné kocky a molotov koktail budú slovenskí Modrí Khméri potrebovať až v januári. Vtedy výjdu na ulicu riešiť to, čo sa im nedarí riešiť v parlamente.
(termín pravica a ľavica môžeme vynechať, v našich podmienkach pomenovanie Modrí a Červení Khméri sedí viac).
*

Paralelepípedo som našiel dnes, keď som si čítal zo zahraničnej tlače.
Predchádzam tým problému, ktorý mám so zahraničnými správami na SME už dlhšiu dobu.
Väčšinou sú prebraté zo SITA či TASR, ale stavím sa o malú kubánsku vlajku, ktorú mám na stene, že ich tam prekladá nejaký Modrý Khmér. Nie je snáď možné, aby všetko čo sa v Južnej Amerike mihne bolo zlé, proti občanom, nedemokratické, v každom druhom článku boli „diktátori“ a aby tieto preklady boli vždy zle preloženým „výcucom“ z originálu. Raz sa to môže stať, ale stále?? Výsledok je ten, že priemerný slovenský čitateľ, ktorý nehovorí španielsky ani portugalsky, a o Chavezovi si nemôže prečítať v online denníku z Caracasu, prípadne zo Sao Paula, či Buenos Aires, si svoj názor vytvorí na základe zle/tendenčne preložených a zostrihaných správ v SME. Po čase má len pri prečítaní mena "Hugo Chavez" podvedomý tik, ani sám nevie prečo.
Smutné na tom je, že jednostranné a neobjektívne komentáre v SME, na politike Venezuely naozaj NIČ nezmenia. Jediný, kto si to odnesie, je slovenský čitateľ, ktorý je podvedený.

Nespravodlivý svet

Oscar Niemeyer, najslávnejší brazílsky komunista, a zároveň jeden z najslávnejších svetových architektov, sa predvčerom dožil 100 rokov. Jeden z najúžasnejších ľudí, akých som mal možnosť počuť, hovorí o o čo mu v živote išlo, vo svojej knihe spomienok.
„… čo by som vám chcel povedať o mojej architektúre. Vytvoril som ju s odvahou a idealizmom, vedomý si faktu, že to, čo je dôležité, je život, priatelia, a snaha o prerobenie tohto nespravodlivého sveta, na lepší.“
Kto pozná jeho dielo, život, a počul ho niekedy rozprávať naživo vie, že na rozdiel od Červených a Modrých Khmérov tento svet naozaj lepším spravil.
*

To, že je svet nespravodlivý, by si mohla myslieť čerstvo-zvolená prezidentka Argentíny, Cristina Fernández de Kirchner. Podarilo sa jej to, o čo sa Hillary Clinton ešte len pokúša. Stala sa prezidentkou, a mandát jej odovzdal manžel - Néstor Kirchner. Podporu jej ešte počas kampane vyjadril aj Hugo Chavez. Pred pár dňami podpísali v Buenos Aires prezidenti Bolívie, Ekvádoru, Paraguaju, Brazílie, Argentíny a Venezuely vznik projektu Banco del Sur – Banka Juhu (tiež s nimi spolupracuje Uruguaj). Vzniklo to v priateľskej atmosfere, a s jasnými cieľmi. Spojeným Štátom, ktoré mali donedávna Južnú Ameriku za „zadný dvor“ na ktorom si robili čo chceli, sa takéto aliancie nepozdávajú. Strata hospodárskeho a politického vplyvu je nepríjemná skutočnosť, takisto ako aj prílišny vplyv Chaveza na kontinente. Ten by so svojím „socializmom 21. storočia“ mohol byť pre ostatné krajiny nákazlivým, a to treba obmedziť. Za každú cenu.
V prípade novozvolenej argentínskej prezidentky vyšli američania do útoku s „prípadom kufríka“. Ide o podozrenie, že venezuelský podnikateľ, blízky Chavezovi, mal pred voľbami doniesť 800 000 dolárov na podporu jej prezidentskej kampane.
CIA a FBI chcú kufor s peniazmi zhodiť na Chaveza, ten im odkazuje, aby prestali destabilizovať jeho krajinu, ako aj ostatných. Pritlačiť k múru veľkým bratom z USA sa nedá ani nová prezidentka, ktorá im odkázala niečo podobné. Čakáme čo o tom napíše SME.

V Bolívii opozícia dosiahla, že v štyroch nimi ovládaných provinciách plánuju vyhlásiť autonómiu. Začína sa hovoriť o občianskej vojne, došlo aj k nepríjemným incidentom. Presvedčivé volebné víťazstvo Eva Moralesa v demokratických voľbách je pre bolívijskú oligarchiu len ťažko stráviteľné, a tak nastupuje puč. Ako som písal už skôr, ľavica manifestuje, pravica organizuje puče. V prípade juhoamerických vlád je takmer pravidlom, že v tom ide aj CIA, či už priamo, alebo z pozadia. Zvlášť v prípade Moralesa musia byť riadne vytočení.
(Morales bol ako prezidentský kandidát v rebríčkoch popularity až na 4. mieste, ale potom, ako sa americký ambasador v Bolívii verejne vyjadril, že „USA si nepraje, aby Morales získal prezidentský post“ vyskočila jeho popularita prudko hore, a nakoniec voľby vyhral).

Socializácia, ktorá práve v Južnej Amerike prebieha, znamená aj dobré vzťahy medzi krajinami.
K momentálnej destabilizácii Bolívie Hugo Chavez odkázal Spojeným Štátom: „Ak sa tomuto chlapovi (Evovi Moralesovi) niečo stane, a vláda USA ho zvrhne, Venezuela sa nato nebude pozerať so založenými rukami“... „Nenúťte nás k tomu, aby sme v Bolívii urobili násilnú revolúciu“.

Podobné reči o kufroch plných dolárov z Venezuely, a tiež o dolároch z Kuby, údajne určených na prezidentskú kampaň v Brazílii pre Lulu da Silva, sa v pravicovej tlači opakovali aj v Brazílii. Bez úspechu. Diskreditačné kampane sú permanentné, média sú v rukách proamericky orientovanej pravice, ale spomínanú socializáciu môžu len spomaliť, nie zastaviť.
*

Keby som patril k našim Modrým Khmérom, vybral by som sa na študíjny pobyt do Južnej Ameriky. História puču je tam dobre rozpracovaná aj odskúšaná.
„Pučisti všetkých krajín, spojte sa!“


*

Súvisiaci článok - Rozhovor s Evom Moralesom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?