Diego Maradona: “Celým srdcom som s ľudom Iránu..“

Autor: Jan K. Myšľanov | 29.12.2007 o 16:33 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  2028x

Už niekoľko dní je v Argentíne veľká diskusia, a dôvodom výrok Diega Maradonu. „Už som spoznal Fidela aj Chaveza, ešte mi chýba spoznať Vášho prezidenta. Chcel by som spoznať Ahmadinejada“, povedal Maradona po futbalovej show iránskemu obchodnému zástupcovi, najvyššiemu predstaviteľovi Iránu v Argentíne. Iránskemu ľudu jeho prostredníctvom daroval svoj dres, a do kamery pridal ešte odkaz: „Z celého srdca som s Iránčanmi, hovorím to, lebo to tak cítim, som s ľudom Iránu“. Židovská komunita v Argentíne, po USA druhá najväčšia na americkom kontinente, okamžite negatívne zareagovala. „Ako si to len mohol dovoliť?!“

El Comandante MaradonaEl Comandante Maradona
*

Maradona má v Argentíne zvláštny status a hlavne nekonečný obdiv.
Keď som pred rokmi pracoval v jednom veľkom tetovacom štúdiu v zahraničí, videl som niekoľko argentínskych chrbtov, ktoré pripomínali fotbalový dres.
Od ľavej lopatky sa k pravej ťahal obrovský polkruhovitý nápis MARADONA, a pod ním číslo 10.
Skrátka - Maradona na celý život! *-)

Sám Maradona má tiež svoje tetovania.
Portrét Fidela Castra má na svojom ľavom lýtku , jeho rodák Che Guevara je na jeho pravom pleci , a do galérie jeho tetovaní sa má dostať aj Chavez.
Možno má k spomínaným pánom sympatiu aj preto, lebo je ľavák..

Maradona, známy radikálnym a verejnym odmietaním agresívnej zahraničnej politiky Georgea Busha, je ešte aj dnes veľmi populárny. TV show „La noche del diez“ ktorú moderuje, patrila v posledných rokoch k najsledovanejším.

Izraelsko-Argentínska Asociácia „veľmi ľutuje“ Maradonové slová, dúfa, že svoje výroky „ratifikuje“, a navrhuje spoločné stretnutie kde si veci majú vysvetliť. Ide o to, že v roku 1994 bolo po bombovom útoku na spomínanú Asociáciu 84 mŕtvych, a podozrenie, že s atentátom má niečo spoločné Irán. Buenos Aires vtedy žiadali vydanie podozrivých funkcionárov, k čomu nedošlo, takisto ako keď Teherán žiadal vydanie podozrivých argentínčanov.


Niekto ho kvôli jeho náklonnosti a sympatiam k Iránu označuje za „antisemitu“, iní jeho výroky dávaju za vinu „mizernému vzdelaniu“, podľa zástupcu jednej židovskej organizácie sa Maradona „snaží privolávať na seba pozornosť tým, že sa ukazuje s najodpornejšími lídrami medzinárodnej politiky“.
Na druhej strane jeho zastánci udalosť komentujú slovami - „vždy keď sa povie niečo proti arabom, alebo sa na nich nadáva, nedeje sa nič, ale v momente keď sa kritizuje Izrael, či židovská komunita, hneď ide o „antisemitizmus..“.

Chudák Maradona ktorý asi ani netušil, čo svojími dvoma vetami spustí, si ale zo vzniknutejsituácie ťažkú hlavu asi robiť nebude.

Ja som si skôr predstavil, aká diskusia by sa spustila na slovenskom internete, kde niektorí neurotickí slováčikovia nevedia pochopiť, že niekomu môže byť sympatický Che Guevara, prípadne nemusí nenávidieť Irán a jeho obyvateľov len kvôli tomu, že ich nejaký polointeligent označí ako "Os zla".
Hneď prvá reakcia za článkom by určite bol odkaz typu:

„Maradona, ty boľševik! Zobuď sa konečne z toho komunistického sna! *-))Súvisiace linky:

Fotogalégia z Iránu - Photo activists for peace

video - Maradona: "Som s ľudom Iraku"


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?