Posielajte ceruzky, posilníte demokraciu!

Autor: Jan K. Myšľanov | 4.2.2008 o 9:10 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  2433x

Disidenti na Kube bojujú ceruzkami, ale väzni v Guantanáme bojujú koktejlmi. * Viete, čo strašne rozčúli Fidela Castra, dokonca tak, že o tom napíše článok "Brutálna odpoveď", ale v našej demokratickej tlači sa o tom nikdy nedočítate?

El Comandante Castra neskutočne vytáča to, že istý Luis Posada Carriles bol v USA prepustený z basy, a teraz si beztrestne chodí po Spojených štátoch.
Fidel doslova hovorí o "prepustenia monštra na slobodu".
Možno to bude tým, že ten Carriles vyhadzuje do vzduchu kubánske lietadla, zabíja kubánskych diplomatov, kladie bomby v kubánskych hoteloch a kubánskej hromadnej doprave, a že ten dobrý výcvik dostal priamo od americkej CIA.

Vrchný veliteľ Castro nevie asi stráviť fakt, že zatiaľ čo je jeho desaťmilionový ostrov považovaný za celosvetovú hrozbu, tento všivák si kľudne chodí po USA a ešte aj navštívi rodinu v Miami. Povedzte, čo ale ten Fidel vie o demokracii? Respektíve.. čo on vie o terorizme?
*

O problémoch s demokraciou na Kube, a o podmienkach prenásledovaných disidentov bol v Bratislave rozprávať aj Héctor Palacios Ruiz. Zatkli ho v roku 2003, a určite to nebolo nič príjemné. Na situácii nič nemení ani fakt, že podľa článku v SME , kubánsky disident založil hnutie Cuba Libre, Stranu demokratickej solidarity a Kubánsky výbor stojaci v opozícii voči Castrovmu režimu.
Advokátku pri súdnom procese videl až na súde.
Podľa jeho vlastných slov, "proti režimu bojujú ceruzkami".

Situácia kubánskych disidentov je určite nepríjemná, a väznenie politických väzňov naozaj nemá s demokraciou nič spoločné, ale dovoľte mi malé porovnanie.
Zatiaľ čo kubánski disidenti bojujú ceruzkami, ich kolegovia z väznice Guantanámo bojujú takzvanými koktejmi. Ide o mix slín, moču a spermií, ktorý v zúfalstve hádžu po dozorcoch.
Ich kolegovia z Guantanáma, boli tiež uväznení v roku 2003, ale doteraz nevideli nielen súd, ale ani advokáta, alebo ani len obyčajné obvinenie na papieri.
Sú zadržiavaní bez súdu šiesty rok.
Kolegovia z Guantanáma nemajú tú možnosť, výjsť si na turné po niekoľkých krajinách, a v diskusii v príjemnej kaviarni nám porozprávať o tom, ako a v akých podmienkach bojujú.
Tých porovnaní čo sa doslova núka, je nepríjemne veľa, a ja naozaj nechcem znižovať utrpenie kubánskych disidentov.

Skôr mierim k tomu, čo som tu písal už nedávno.
O problémoch väzňov, držaných protiprávne už šiesty rok vládou USA na Guantanáme sa na web stránkach niektorých nadácii, ktoré majú plné ústa ľudských práv, nedočítate ani slovo. "Problém Guantanámo" pre nich neexistuje.
Ide o nadáciu Pontis, a združenie Človek v ohrození.
*

Sám som zvedavý, ako sa Kubánskym disidentom splnia ich sny o demokracii.
Mám také nepríjemné tušenie, aby to nakoniec nedopadlo ako u nás, kde naši domáci disidenti "sny o demokracii" veľmi rýchlo premenili na "boj o dobré reštitúcie", a už pár rokov po zmene verejne odkazoval jeden disident druhému:
"Vašku, jsi prase a hovado".
*

Záverom už len jedno aktuálne heslo.
POSIELAJTE CERUZKY, POSILNÍTE DEMOKRACIU!
Súvisiace linky:
Silvia Ruppeldtová: "Iný terorizmus"Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?