V Bolívii zabili Che Guevaru, ale nie jeho myšlienky

Autor: Jan K. Myšľanov | 7.2.2008 o 15:29 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  2646x

O prezidentovi Bolívie, Evo Moralesovi, písala svetová tlač najmä v súvislosti s jeho Dekrétom o znárodnení (Vydaný 1. mája 2006). Nešlo v ňom ani tak o priame zhabanie majetku veľkých ťažobných spoločností, ako o prehodnotenie naozaj nízkeho podielu Bolívie na zisku z ťažieb zahraničných spoločností. * Morales, ktorý presadil niektoré opatrenia sľúbené pred voľbami, ale momentálne čelí vážnemu problému. Ten problém sa volá americký veľvyslanec Philip Goldberg, expert na dezintegráciu a s tzv. "juhoslovanským scénarom" práve dorazil do Bolívie.

Kto sleduje politiku prvého indiánskeho prezidenta v Bolívii, Evo Moralesa, určite tušil, že zásah USA do domácej demokracie v Bolívii bude len otázkou času.
Samozrejme, ide o zásah ktorý chce demokraciu otočiť "tým správnym smerom".

Je faktom, že Spojené štáty v Južnej Amerike strácajú vplyv.
Kde sú tie časy, keď úplne verejne podporovali im naklonené, nedemokratické diktatúry po celom kontinente. Dnes už nešokujú ani medzičasom zverejnené fakty o ich vehementnom financovaní rôznych polovojenkých organizácii, či neslávne známych "eskadier smrti".

Výsledkom sú ľavicové a sociálne orientované vlády, zvolené tiež po celom kontinente, ktoré sa líšia len úrovňou "sociálnosti".
Od umiernenej neradikálnej socialistky Bachelet v Čile, cez Argentínu, Brazíliu, Ekvádor, Bolíviu, až po Venezuelu, kde Chávez presadzuje "socializmus 21. storočia".

Fakt, že sa táto najchudobnejšia krajina v regióne vzmáha, a prikláňa sa stále viac k Venezuele, Ekvádoru (kde vládne ľavicový ekonóm Rafael Correa), a ku Kube, je pre domácu oligarchiu nepríjemným šokom. Majitelia domáceho priemyslu a hlavne médii sa nechcú nečinne prizerať, ako sa ich donedávna výsostné postavenie, získané najmä úzkou spoluprácou s vojenskou juntou, rúca. Vyšli do útoku.
Morales, ktorý je v úrade prezidenta práve dva roky, momentálne čelí najväčšej kríze.
Opozícia v spolupráci s oligarchiou verejne hovorí o osamostatnení sa štyroch provincií.
Situáciu, a zároveň šancu, využili Spojené štáty. Do Bolívie poslali "experta na separatizmus", Philipa Goldberga, ktorý sa v separatizme vypracoval v bývalej Juhoslávii, ale aj v Kosove.

Ak tento "vývozca demokracie" teraz zúžitkuje svoje skúsenosti, a správne ich aplikuje v Bolívii, môžeme sa len tešiť na ďalšiu zo série "občianská vojna - made in USA".
Súvisiaci článok:
Jan K. Myšľanov - Dva roky Evo Moralesa


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?