V Bolívii zabili Che Guevaru, ale nie jeho myšlienky

Autor: Jan K. Myšľanov | 7.2.2008 o 15:29 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  2607x

O prezidentovi Bolívie, Evo Moralesovi, písala svetová tlač najmä v súvislosti s jeho Dekrétom o znárodnení (Vydaný 1. mája 2006). Nešlo v ňom ani tak o priame zhabanie majetku veľkých ťažobných spoločností, ako o prehodnotenie naozaj nízkeho podielu Bolívie na zisku z ťažieb zahraničných spoločností. * Morales, ktorý presadil niektoré opatrenia sľúbené pred voľbami, ale momentálne čelí vážnemu problému. Ten problém sa volá americký veľvyslanec Philip Goldberg, expert na dezintegráciu a s tzv. "juhoslovanským scénarom" práve dorazil do Bolívie.

Kto sleduje politiku prvého indiánskeho prezidenta v Bolívii, Evo Moralesa, určite tušil, že zásah USA do domácej demokracie v Bolívii bude len otázkou času.
Samozrejme, ide o zásah ktorý chce demokraciu otočiť "tým správnym smerom".

Je faktom, že Spojené štáty v Južnej Amerike strácajú vplyv.
Kde sú tie časy, keď úplne verejne podporovali im naklonené, nedemokratické diktatúry po celom kontinente. Dnes už nešokujú ani medzičasom zverejnené fakty o ich vehementnom financovaní rôznych polovojenkých organizácii, či neslávne známych "eskadier smrti".

Výsledkom sú ľavicové a sociálne orientované vlády, zvolené tiež po celom kontinente, ktoré sa líšia len úrovňou "sociálnosti".
Od umiernenej neradikálnej socialistky Bachelet v Čile, cez Argentínu, Brazíliu, Ekvádor, Bolíviu, až po Venezuelu, kde Chávez presadzuje "socializmus 21. storočia".

Fakt, že sa táto najchudobnejšia krajina v regióne vzmáha, a prikláňa sa stále viac k Venezuele, Ekvádoru (kde vládne ľavicový ekonóm Rafael Correa), a ku Kube, je pre domácu oligarchiu nepríjemným šokom. Majitelia domáceho priemyslu a hlavne médii sa nechcú nečinne prizerať, ako sa ich donedávna výsostné postavenie, získané najmä úzkou spoluprácou s vojenskou juntou, rúca. Vyšli do útoku.
Morales, ktorý je v úrade prezidenta práve dva roky, momentálne čelí najväčšej kríze.
Opozícia v spolupráci s oligarchiou verejne hovorí o osamostatnení sa štyroch provincií.
Situáciu, a zároveň šancu, využili Spojené štáty. Do Bolívie poslali "experta na separatizmus", Philipa Goldberga, ktorý sa v separatizme vypracoval v bývalej Juhoslávii, ale aj v Kosove.

Ak tento "vývozca demokracie" teraz zúžitkuje svoje skúsenosti, a správne ich aplikuje v Bolívii, môžeme sa len tešiť na ďalšiu zo série "občianská vojna - made in USA".
Súvisiaci článok:
Jan K. Myšľanov - Dva roky Evo Moralesa


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?