Pentagon: "Saddám s al-Kájdou nič nemal"

Autor: Jan K. Myšľanov | 14.3.2008 o 14:06 | Karma článku: 9,42 | Prečítané:  2869x

Krátka správa, ktorú včera publikovala Pravda uvádza, že "Rozsiahla štúdia, ktorú zadalo americké ministerstvo obrany, nenašla žiadne dôkazy o tom, že by Irak za režimu Saddáma Husajna mal väzby na teroristickú sieť al-Kájdu, ako to tvrdili najvyšší americkí predstavitelia v snahe zdôvodniť inváziu do Iraku". Tvrdenie o tom, že Saddámov režim nemal žiadne operačné väzby s al-Kájdou sa opiera o rozbor asi 600-tisíc oficiálnych irackých dokumentov zabavených po invázii v marci 2003 a z tisícov výsluchov vysokých iránskych predstaviteľov.

Vpravo bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý ako jeden z prvých G.W.Bushovi podpísal ucast Slovenska na invázii do Iraku. Zatiahol tým Slovensko do dobyvacnej vojny, s 80 tisíc mrtvymi civilistami. Vpravo bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý ako jeden z prvých G.W.Bushovi podpísal ucast Slovenska na invázii do Iraku. Zatiahol tým Slovensko do dobyvacnej vojny, s 80 tisíc mrtvymi civilistami.
Skupina neocons okolo G. Busha v roku 2003 pred začiatkom vojny v Iraku intenzívne masírovalo svetovú mienku práve zodpovednosťou Saddámovho režimu, "údajne" napojeného na al-Kájdu, a jednoznačne ich označovala za zodpovedných za teroristické útoky z 11. septembra 2001.
Ako druhý najvážnejší dôvod pre pripravovanú inváziu do krajiny, používal Washington klamstvo o tom, že Irak má zbrane hromadného ničenia.
Aj toto tvrdenie sa po invázii ukázalo ako nepravdivé.

V týchto dňoch ubehne presne päť rokov od začiatku invázie, to je dôvod na malú rekapituláciu.

Čo sa teda vlastne stalo?

Na základe spomínaných nepravdivých dôvodov Spojené Štáty, s podporou ďalších krajín, ktoré sa na účasť v invázii nechali presvedčili, aj keď bola zjavne proti medzinárodnému právu a proti stanovisku OSN, napadli Irak, v tej dobe jednu z vojensky najslabších krajín v regióne.
V relatívne krátkom čase porazili irackú armádu, rozložili ju, s ňou aj iracké policajné zložky. Na druhej strane nezabezpečili bezpečnosť, čo viedlo k obrovskému nárastu kriminality. Potlačiť ozbrojený odboj povstalcov bojujúcich proti dobyvateľským vojskám sa im nepodarilo dodnes, čo má takisto vplyv na počet mŕtvych civilistov, stúpajúci každý deň.

Zatiaľ čo dvetisíc rokov staré exponáty z múzeí v Bagdade boli vyrabované a nenávratne zmizli už v prvých dňoch po obsadení mesta američanmi, jedinými dobre stráženými objektmi v krajine sa od začiatku stali ropné polia, strážené vojakmi USA.
S ťažbou okamžite začala americká firma Halliburton, ktorej jedným z majiteľov je Dick Cheney, viceprezident a pravá ruka G.W.Busha.
Za zmienku stojí aj fakt, že už pár týždňov po ovládnutí ropných polí američanmi, sa iracká ropa opäť predávala za americký dolár, a nie za Euro, ako to predtým nastavil Saddám Hussein.

Američanmi dosadená "domáca vláda" odsúdila Saddáma Husseina na trest smrti, a video z jeho popravy, natočené na mobil, kde ho tesne pred smrťou člen popravčej čaty uráža, obletelo celý svet.
Neschopnej americkej administratíve v Iraku, ktorej predsatvitelia sa menia pomaly zaždý polrok sa úspešne podarilo spustiť skutočnú občianksú vojnu, kde proti sebe postavili rozdielne náboženské skupiny, ktoré pred inváziou spolunažívali normálne.
Výsledkom je ešte väčší chaos, menšia kontrola, atentáty na predstaviteľov spomínaných komunít sú každodennou záležitosťou, počet mŕtvych civilistov (nezahŕňajúci povstalcov a ozbrojené zložky) sa k dnešnému dňu odhaduje medzi 82 tisíc až 89 tisíc mŕtvych.

Slušný podiel na týchto počtoch má aj dobyvačná americká armáda a jej spojenci, takisto ako masakre ktoré viac menej beztrestne vykonávajú žoldnieri firmy Blackwater, najatí na "ochranu amerických diplomatov" v krajine.
Aby to nebolo málo, američania sa rozhodli, že k potlačeniu domáceho odboja budú užitočné aj iné metódy a tak dali dokopy väzenie Abu Ghraib, kde si pri mučení irackých väzňov krátili čas.

Zhrnutie.

Je päť rokov po invázii do Iraku. Dokázalo sa, že dôvody ako zbrane hromadného ničenia, ako aj Saddámovo prepojenie na útoky proti WTC v New Yorku boli nepravdivé a vykonštruované.
Spojené štáty napadli a úplne rozložili jednu predtým suverénnu krajinu, nimi dosadená vláda dala obesiť prezidenta, podarilo sa im vyvolať občianskú vojnu, ktorú nevedia zastaviť, počty mŕtvych civilistov prekračujú 80 tisíc ľudí, a nič nenasvedčuje tomu, že by to malo prestať. Nemajú žiadnu alternatívu ako ďalej, a začína sa špekulovať o tom, že by sa mali z krajiny stiahnúť do jedného roka. Medzitým ale celý čas tečie iracká ropa do zásobníkov firmy Halliburton, partiacej členom americkej administratívy.

Záver správy z Pravdy o tom, že Saddám nemal žiadne prepojenie s al-Kájdou.

"Televízia ABC News uviedla, že Pentagon zrušil plány rozoslať tlačové vyhlásenie o zverejnení štúdie, odmietol umiestniť štúdiu na webovej stránke ministerstva a usporiadať tlačovú konferenciu s autormi správy. Velenie amerických ozbrojených síl v Norfolku vo Virginii oznámilo, že ju bude rozosielať len poštou na požiadanie.
Podľa nemenovaného predstaviteľa Pentagonu by bolo hromadné zverejnenie analýzy "príliš politicky citlivé".
Súvisiace linky:

Iraq body count
Väzenie Abu GhraibPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?