Okupácia alebo oslobodenie?

Autor: Jan K. Myšľanov | 22.4.2008 o 13:30 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  3778x

Irak v týchto dňoch „oslávil“ piate výročie invázie, a päť rokov je slušná doba na zhrnutie. * Dnes večer, o 20:00 hod. sa v A4 - Nultom priestore na námestí SNP uskutoční diskusný večer na tému "Irak: Okupácia alebo oslobodenie?". Hosťami sú Ivo Samson-politológ, Jaroslav Drobný- arabista, a Souheil Ghannam- palestínsky publicista. Moderuje Michal Havran ml., z portálu JeToTak.sk, ktorý diskusie obsahovo pripravuje. * Dzurinda do tejto okupačnej vojny zatiahol aj Slovensko. V súvislosti s tým mám preňho jeden návrh.

Skôr ako návrh, je to úvaha o beztrestnom politikovi a bezmocnom voličovi.

S arogantným politickým alibizmom sa stretávame všade. Neexistuje politická strana v ktorej by nemal miesto, líši sa len rozmerom, niekde je viac otvorený, inde skrytý.

Konkrétne.
Vychádzajme z toho, že politik vo voľbách získa hlasy, čím dostane mandát na celé volebné obdobie plniť "vôľu" tých čo ho zvolili. Po jeho skončení mu v ďalších voľbách voliči "vystavia vysvedčenie" alias "ohodnotia jeho prácu". Aspoň tak sa nám to snažia stále dookola vysvetliť spomínaní "ohodnotení" politici.
Z každej strany počúvame, ako ich voliči "potrestali" a poslali do opozície..
Bullshit. Bullshit. Bullshit.
Politik môže počas svojho mandátu napáchať čokoľvek, a po jeho skončení sa s úsmevom na perách obráti na ctených voličov aby mu "vystavili vysvedčenie".
Nedokonalosť tejto demokracie si môžeme v praxi overovať každý deň. Osobne mi to celé tliachanie o demokracii a "vysvedčeniach vo voľbách" pripadá absurdné až smiešne.

Za všetko jeden príklad.
Keď som v roku 1998 volil Dzurindu, ani vo sne ma nenapadlo, že bude schopný zatiahnúť Slovensko do okupačnej vojny. Vďaka nemu patríme k tým, ktorí dokonale rozvrátili jeden štát, pripravili peklo, strádanie a smrť státisícom ľudí, a spolu môžeme sledovať ich prebiehajúcu nekonečnú apokalypsu, na ktorú akosi nie je riešenie.

Problém je v tom, že bezmocný volič nemá svojho zvoleného politika za zlýhanie ako potrestať. Kecy o tom "vystavení vysvedčenia" a posadení do opozičných lavíc v parlamente sú smiešne. Nie je to žiadny trest, a politik si spomínaným "povolebným vysvedčením" s úsmevom na perách verejne a pred zrakmi voličov vytiera istú časť tela.
Nejde tu ani tak o trest, ako o to, aby sa dotyčný politik poučil a v budúcnosti opäť podobne nekonal.

Konkrétne Dzurinda.
Nevyzerá to, že chce z politického života ustúpiť, a teda je tu možnosť recidívy. Čo ak sa opäť dostane k moci, a následne k možnosti rozhodovať o tom, či budeme opäť "vyvážať demokraciu" (ktorej výsledkom sú tisíce mŕtvych civilov)?
Demokracia v tomto prípade zjavne potrebuje vylepšiť. Ide tu totiž o život.
V prípade Dzurindu napríklad navrhujem, aby bol z celospoločensky prospešných dôvodov nútene vyslaný na minimálne 5-mesačný pobyt do vojenského kempu niekde v pri Bagdade, Basre, alebo pri Faluji (každý rok okupácie = jeden mesiac v kempe).
Je jedno, či tam bude jazdiť v jeepe, prechádzať sa pomedzi stany a doťahovať kolíky, alebo len strúhať zemiaky v kuchyni, ale bude zblízka pozorovať "vývoz demokracie" ktorý pomohol spustiť. Na vlastnej koži zažije tú zmenu, ktorú pripravil domácim, a na ktorej má svoj leví podiel.
Po piatich mesiacoch by sa mal vrátiť, a v NRSR predniesť o svojom pobyte a situácii podrobnú správu o stave "vývozu demokracie", kde nám veci objasní.
Aby mu samému nebolo smutno, som zato, aby s ním na pobyt išiel aj jeho ex-minister zahraničia Kukan. A na hlavách môžu mať aj modré barety.

No povedzte, nie je to krááásna predstava?Súvisiaci link:
Jaro Drobný - Irak 005


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.


Už ste čítali?