Okupácia alebo oslobodenie?

Autor: Jan K. Myšľanov | 22.4.2008 o 13:30 | Karma článku: 10,10 | Prečítané:  3725x

Irak v týchto dňoch „oslávil“ piate výročie invázie, a päť rokov je slušná doba na zhrnutie. * Dnes večer, o 20:00 hod. sa v A4 - Nultom priestore na námestí SNP uskutoční diskusný večer na tému "Irak: Okupácia alebo oslobodenie?". Hosťami sú Ivo Samson-politológ, Jaroslav Drobný- arabista, a Souheil Ghannam- palestínsky publicista. Moderuje Michal Havran ml., z portálu JeToTak.sk, ktorý diskusie obsahovo pripravuje. * Dzurinda do tejto okupačnej vojny zatiahol aj Slovensko. V súvislosti s tým mám preňho jeden návrh.

Skôr ako návrh, je to úvaha o beztrestnom politikovi a bezmocnom voličovi.

S arogantným politickým alibizmom sa stretávame všade. Neexistuje politická strana v ktorej by nemal miesto, líši sa len rozmerom, niekde je viac otvorený, inde skrytý.

Konkrétne.
Vychádzajme z toho, že politik vo voľbách získa hlasy, čím dostane mandát na celé volebné obdobie plniť "vôľu" tých čo ho zvolili. Po jeho skončení mu v ďalších voľbách voliči "vystavia vysvedčenie" alias "ohodnotia jeho prácu". Aspoň tak sa nám to snažia stále dookola vysvetliť spomínaní "ohodnotení" politici.
Z každej strany počúvame, ako ich voliči "potrestali" a poslali do opozície..
Bullshit. Bullshit. Bullshit.
Politik môže počas svojho mandátu napáchať čokoľvek, a po jeho skončení sa s úsmevom na perách obráti na ctených voličov aby mu "vystavili vysvedčenie".
Nedokonalosť tejto demokracie si môžeme v praxi overovať každý deň. Osobne mi to celé tliachanie o demokracii a "vysvedčeniach vo voľbách" pripadá absurdné až smiešne.

Za všetko jeden príklad.
Keď som v roku 1998 volil Dzurindu, ani vo sne ma nenapadlo, že bude schopný zatiahnúť Slovensko do okupačnej vojny. Vďaka nemu patríme k tým, ktorí dokonale rozvrátili jeden štát, pripravili peklo, strádanie a smrť státisícom ľudí, a spolu môžeme sledovať ich prebiehajúcu nekonečnú apokalypsu, na ktorú akosi nie je riešenie.

Problém je v tom, že bezmocný volič nemá svojho zvoleného politika za zlýhanie ako potrestať. Kecy o tom "vystavení vysvedčenia" a posadení do opozičných lavíc v parlamente sú smiešne. Nie je to žiadny trest, a politik si spomínaným "povolebným vysvedčením" s úsmevom na perách verejne a pred zrakmi voličov vytiera istú časť tela.
Nejde tu ani tak o trest, ako o to, aby sa dotyčný politik poučil a v budúcnosti opäť podobne nekonal.

Konkrétne Dzurinda.
Nevyzerá to, že chce z politického života ustúpiť, a teda je tu možnosť recidívy. Čo ak sa opäť dostane k moci, a následne k možnosti rozhodovať o tom, či budeme opäť "vyvážať demokraciu" (ktorej výsledkom sú tisíce mŕtvych civilov)?
Demokracia v tomto prípade zjavne potrebuje vylepšiť. Ide tu totiž o život.
V prípade Dzurindu napríklad navrhujem, aby bol z celospoločensky prospešných dôvodov nútene vyslaný na minimálne 5-mesačný pobyt do vojenského kempu niekde v pri Bagdade, Basre, alebo pri Faluji (každý rok okupácie = jeden mesiac v kempe).
Je jedno, či tam bude jazdiť v jeepe, prechádzať sa pomedzi stany a doťahovať kolíky, alebo len strúhať zemiaky v kuchyni, ale bude zblízka pozorovať "vývoz demokracie" ktorý pomohol spustiť. Na vlastnej koži zažije tú zmenu, ktorú pripravil domácim, a na ktorej má svoj leví podiel.
Po piatich mesiacoch by sa mal vrátiť, a v NRSR predniesť o svojom pobyte a situácii podrobnú správu o stave "vývozu demokracie", kde nám veci objasní.
Aby mu samému nebolo smutno, som zato, aby s ním na pobyt išiel aj jeho ex-minister zahraničia Kukan. A na hlavách môžu mať aj modré barety.

No povedzte, nie je to krááásna predstava?Súvisiaci link:
Jaro Drobný - Irak 005


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?