Lenny Kravitz a 2 kilá ryže

Autor: Jan K. Myšľanov | 21.3.2005 o 4:18 | Karma článku: 14,40 | Prečítané:  3701x

Dnes poobede som zastavil na semafore na červenú. Bolo 35° celzia. Ľavú ruku som mal položenú na otvorenom okne. K nemu sa zrazu postavil 12 ročný chlapec, a namieril na mňa pištoľ. Bol odo mňa asi na jeden meter. Chcel hodinky a moju príručnú tašku. Bez váhania som mu ich dal. Celý čas na mňa pozeral. Nenávistným pohľadom. A ja som ho úplne chápal. Ja som sedel v starom ojazdenom wolksvagene. On za celý svoj život nebude mať peniaze ani len na kúpu kolesa.

Brazílsky film Cidade de deus (Božské mesto) je film, ktorý vám vyvolá zimomriavky, aj keď ste zvyknutí na kadečo. Keď ale vidíte na vlastné oči, ako po zuby ozbrojení policajti v centre mesta o druhej poobede prehľadávajú 13 ročné deti s rukami nad hlavou, nie je vám všetko jedno. Keď im policajt vyberá z vrecka revolver, a nasadzuje putá, tiež naňho pozerajú tým nenávistným pohľadom. Mali skrátka smolu. Narodili sa v jednej z 11 miliónov rodín, ktoré žijú v Brazílii pod prahom chudoby.
11 miliónov rodín, to je okolo 80 miliónov ľudí. Presný počet sa nezistí nikdy.

Gilson je zahradník, má 19 rokov, ale „narodil“ sa pred rokom. Len pred rokom bol totiž zaregistrovný a dostal občianský preukaz. Do školy nikdy nechodil.
Ani nikdy nebude. Nevie čítať ani písať.

Vráťme sa k môjmu 12 ročnému útočníkovi.

Zomrie ešte skôr, ako sa dožije 16 rokov. Už teraz v dvanástich je mu jasné, že nemá čo stratiť. Ak ho nezastrelia policajti, zomrie pri prestrelke s konkurenčným gangom narkotrafikantov, tiež v jeho veku. Podľa štatistiky sa väčšina z nich nedožije 16 rokov. 78 % z nich zomrie strelnou zbraňou. Budú len zo susednej štvrti, ale tá je tiež postavená zo zbytkov plechu, starých tehál, a dosiek, ktoré ich otcovia získali z komunálneho odpadu. Aká je tam asi atmosféra, keď tam na kope žije 300 000 ľudí? Nazývať to štvrťou by bolo nadnesené. Hovorí sa im „favela“.

V Rio de Janeiro takmer neexistuje štvrť, pri ktorej by nebola favela. Takmer všetky sú na kopcoch, všetky majú vysoký stupeň kriminality. Zmanená to asi toľko, že keď nie ste z favely, nevstupujte tam. Nevstupuje tam ani polícia. Ok, vstupuje, výnimočne, vo veľkom počte, po zuby ozbrojená a pripravená na straty. Prestrelky medzi políciou a trafikantmi trvajú aj niekoľko dní. Sú na dennom poriadku. Mení sa len štvrť, resp. favela kde sa odohrávajú.
V roku 1997 bolo v Riu 608 faviel. Hustota obyvateľstva v meste je 4366 obyv./km². Hustota obyvateľstva vo favele, v tom istom meste, je podľa štatisktiky neskutočných 37076 obyv./km². K tomu každodenné prestrelky, pri ktorých zomierajú náhodní chodci, chýbajúca infraštruktúra, pravidelné zosuny pôdy s obeťami.(favely vznikajú na miestach, kde nie je povolené stavať, častokrát práve kvoli nebezpečenstvu erózie).
Peklo na zemi. Tie najradikálnejšie favely majú naviac takzvané mikrovlnky. Miesta, kde sa spaľujú nepohodlné telá, a s nimi aj dôkazy. Ak nad favelou vidíte ohňostroj, je to informácia pre jej obyvateľov, že došla droga. Po dlhšom pobyte si začnete zvykať aj na také veci, ako napríklad kŕvnu skupinu policajta, vyšitú na jehouniforme vedľa mena, alebo každodenné informácie o prepadoch autobusov MHD. Ak si chcete prenajať byt s terasou na najvyššom poschodí, a je v blízkosti favely, dostanete ho s dostatočnou zľavou. Ste totiž možná obeť zablúdenej guľky, ktorá bude lietať v častej prestrelke medzi súperiacimi favelami, ponad vašou hlavou.

Po dnešnom prepade som zašiel do obchodu a kúpil som kilo ryže a kilo fazule. Nesiem ich večer na koncert Lennyho Kravitza. Jeho benefičný koncert sa uskutoční priamo na pláži Copacabana, pred 5 hviezdičkovým Hotelom Copacabana Palace. Očakáva sa, že sa ho zúčastní okolo 500 000 ľudí.
Je zadarmo. Teda vlastne takmer zadarmo. Každý účastník by mal doniesť 2 kilogramy trvanlivých potravín. Ryža, cukor, múka a čo aj viem čo ešte. Lenny Kravitz ho organizuje na podporu programu „Nulový hlad – Fome zero“. Dobrá snaha. Dúfam, že sa z nich dostane aj môjmu 12 ročnému útočníkovi.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Ficove majetkové pomery

Minulý týždeň sa poslanca Fica zasa opýtali na jeho majetok. A on zasa zopakoval, že žiadny nemá.


Už ste čítali?