Dovolenka 2005

Autor: Jan K. Myšľanov | 1.4.2005 o 7:34 | Karma článku: 11,13 | Prečítané:  9054x

Pred týždňom som napísal článok „Lenny Kravitz a 2 kilá ryže“ . Lenny svoj benefičný koncet v Rio de Janeiro odohral, a z Brazílie odletel. 500 000 divákov na Copacabane svoje 2 kilá trvanlivých potravín ako dobrovoľné vstupné odovzdalo, veľká časť z tej tony je už rozdaná chudobným, časť z rozdanej časti aj zjedená. Moja milovaná Jo, a moja svokra, sa ale zhodli na tom, že článok vyznel ako negatívna propaganda, podvedome nabádajúca k tomu, aby vám, slovenským cestovateľom, ani vo sne nenapadlo myslieť na prípadnú návštevu Brazílie, najnebezpečnejšej krajiny na svete! Uff! Znova som si ho prečítal...a myslím si že on tak naozaj vyznel. (Tí, ktorí si myslíte, že som pod obrovskou brazílskou papučou, pretože hneď napíšem, čo mi svokra povie, tak sa mýlite. O tom tu netreba diskutovať! ..som! .-)

...Samé negatíva, ani jedno pozitívum. Skrátka, poškodil som image jednej krajiny, ktorá si to nezaslúži. Ja viem, nezaslúži si to žiadna. Ani vy si nezaslúžite, aby vas niekto negatíve ovlpyvňoval. Zvlášť keď ide o TROPICAL PARADISE.

S blížiacim sa letom sa na blog.sme.sk bude určite písať o dovolenkách, o skrachovaných cestovných kanceláriách a o tom, „ako sme prenásledovali delegáta našej CK“....
Určite sa tu bude rozoberať aj „slovenský turista“.
Ja chcem napísať pár dôvodov, ktoré presvedčia slovenského turistu aby navštívil Brazíliu.

Preskočím detaily a začnem hneď porovnávať. Rozdelil som to na nejaké divné podkategórie.

Kriminalita.

Takmer celý článok z minulého týždňa bol o kriminalite v Brazílii. Z časti aj o jej dôvodoch. To ale neznamená, že vám, ako turistom, sa tu musí niečo stať.
Keby som opísal, ako som 50 krát sprevádzal našich slovenských turistov na polícii v Španielsku, ako sme si spolu listovali v hrubých katalógoch s fotkami zlodejov a zlodejok, a oni určovali ktorý to bol, ten čo ich okradol, tiež by to mohlo vyzerať ako životu nebezpečná zóna...
Ale je to naopak. Španielsko ja maximálna pohoda.
Mnohí z vás ste tam boli a presvedčili ste sa sami. Riskujete tak maximálne to, že vas okradne nejaký vreckár na Ramble, alebo pri Sagrade Famílii. Žiadná tragédia.

Keď chcete zariskovať v Brazílii, a naozaj chcete vidieť favelu „zvnútra“,miestna CK Jeep tour vás posadí do klimatizovaného Jeepa, a za skromných 30 USD vás prevezie cez jednu z najväčších. Cez tmavé, možno nepriestrelné sklá, si pozriete Favelu Rocinha,najväčšiu v Južnej Amerike. 160 000 ľudí, ktorí žijú na pár kilometroch štvorcových. Uvidíte to, čo nikdy zblízka neuvidí 99% obyvateľov Ria, ktorí vo favelach nebývajú.
Ak nechcete riskovať, nechodte do favely, a nehrozí vám nič, resp.hrozí vám to isté, čo na dovolenke v Tunisku, v Čiernej hore, alebo v Amsterdame.
30 USD si užite lepšie. Viď ďalšiu podkapitolu.

Ožralovia

Samozrejme že na dovolenke budete chlastať. Do Chorvatska si slováci nosia plechovky zlatého bažanta. Do Brazílie si nedonesiete nič. Domáce pivo vám tu nebude chutiť. Okrem slabej chuti ho podávajú vždy maximálne podchladené. Nazval by som to národnym defektom. Dáte si domáci chlast. Budete piť Caipirinhu.
Caipirinha ...neprekonateľný mix šťavy zo zeleného citrónu, ľadu, cukru a Cachaçy, destilátu z cukrovej trstiny.
(..... slinné žľazy preradili na trojku!.. ako by povedal Woody Allen)
Úbohu napodobeninu Caipirinhe vám na gýčovej terase pri španielskom pobreží pripraví ruská Nataša, ktorá tam načierno pracuje. Zúčtuje vás 6 Euro.
Na gýčovej terase pri brazílskom pobreží atlantiku vás bude nefalšovaný originál pripravený nefalšovanou brazílčankou stáť 1,50 Euro.
Budu vám chutiť obidve, žiaden problém ,-)
Na zdravie!

Rozpočet.

Môžete ostať kľudní. To, čo zaplatíte za týždenný pobyt v priemernom stredisku cestovného ruchu vo Francúzsku, Chorvátsku, alebo Španielsku, vám v Brazílii bude stačiť na dobré 3 týždne. To čo zaplatíte za týždeň v Londýne.....užite si radšej 2 mesiace v tropical paradise, kde sa ľudia usmievajú...
Možno bude dôvod aj v tom, že v Španielskom hoteli na Costa brave zarobí upratovačka viac ako slovenský inžinier s manželkou, ktorým upratuje izbu.
Predstavte si turistu, ktorý príde na dovolenku na Slovensko, a vo svojej krajine zarába menej ako je naša podpora v nezamestnanosti. K smrti sa asi neupije...
V brazílii upratovačka zarobí za mesiac určite menej ako 150 Euro.

Menu v McDonalde porovnávať nebudem. Španieli sa stravujú celkom slušne, v Barcelone už nejaký ten McDonald pre malý záujem skrachoval.
V Brazílii sa za 3-4 Euro najete slušne, v čistej reštaurácii. Dá sa aj za menej, občas tiež slušne, občas menej. Jedálny lístok má do činenia s rozlohou krajiny. Tá je 8,5 milióna km². To znamená, že každý región má svoju kuchyňu. Počas dvoch týždňov nebudete mať čas všetky vyskúšať.
Malá ukážka brazilskej kuchyne je tu . Ak ste veľmi hladní, neklikajte.

Letenka.

Hmm... tu je kameň úrazu.
Lacná letenka do Brazílie neexistuje. Ak viete o nejakej lacnej, dajte mi vedieť. Každá letecká spoločnosť vás zodpovedne zúčtuje. Vaše ťažko zarobené dukáty ktoré za ňu zaplatíte môžu byť zodpovedné zato, že sa vám výlet nepáčil.
Vyvalil som kopu prachov len za castu! ,-((
Vyvaľte, nebudete ľutovať!

Náboženský cestovný ruch.

Ako by som mohol zabudnúť! Náboženský cestovný ruch tvorí nezanedbateľné miesto z celkovej torty príjmov slovenských CK. Ak patríte medzi tých, ktorí už absolvovali pútnicke zájazdy do francúzskych Lurdov, katalánskeho Montserratu, portugalskej Fatimy, či juhoslovanského Medžugoria, a rozmýšľate ako ďalej, nechajte sa presvedčiť. Príďte sa pozrieť na brazílske náboženstvá.
Macumba, Undambla, Candomblé , .. afro-brazílska biela a čierna mágia (na Haiti označovaná ako woodoo), implantovaná do kresťanstva... Stretnete sa s ňou na každom kroku. Uctievanie jednej z najsilnejších staroafrických bohýň, Iemanjá, došlo do Brazílie spolu s africkými otrokmi v 16. storočí.
Ľahko sa vám stane, že vidíte na smrť spitého potkana, ktorý sa potáca ulicou. Vypil pálenku, ktorú veriaci praktizujúci Macumbu naliali do pohárov, a spolu s horiacou sviečkou nechali v rámci rituálu na rohu ulice, pri kostoloch, alebo na pláži.

Brazilian pipol

Prvé, čo v každej cudzej krajine stretnete, sú ľudia. Heslo jednej z vládných kampaní, ktoré tu teraz prebiehajú je „TO NAJLEPŠIE Z BRAZÍLIE JE BRAZILČAN/KA“.
Je to totálna pravda. Radosť zo života, bez ohľadu na chudobu, alebo prepych, v ktorom žijú, je všadeprítomná. A nákazlivá. Odnesiete si aj domov.

Konečne záver

Ja viem že podkapitol o ktorých by sa dalo písať je oveľa viac...(múzeá, drogy, sexturizmus, big brother brazil... atď), ale myslím si, že tie podstatné som do hĺbky a dôkladne vyčerpal.
Nie je to diplomová práca. Tú moju mi aj tak pomáhali písať iní. Dokonca jeden z nich tu má aj svoj blog! (ďakujem ti _ _ _ _ _.blog.sk). Šak som ho zato aj pozval na slovensku caipirinhu.

Cítim ako brazílska papuča nado mnou slabne.....

Pretože som presvedčený, že sa po návšteve Brazílie rozhodnete ostať, tu je link na naše veľvyslanectvo , ktoré vám pomôže vybaviť víza a iné záležitosti.
Napíšte mi, spravíme na pláži naozajstnú brazílske woodoo na slovenský spôsob, a potom to pôjdeme zapiť tým ich hnusným pivom .

Škoda že nemám cestovnú kanceláriu, keď som vás už tak navnadil...
Tie pre ktoré som na Slovensku pracoval, vám odporúčať nebudem. Nechcem dostávať výhražne e-maily.
Tak dostanem možno len nejaký od bývalého zamestnávateľa, majiteľa CK ........... ,-)

Súvisiaci článok Lenny Kravitz a 2 kilá ryže

Zdanlivo nesúvisiaci článok Sadomaso, fetiš a Tony. (9.časť)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?